Синусите са кухини, разположени над очите и около носа. Обикновено тези кухини са пълни само с въздух. При простуда или при алергично заболяване епителът, който ги покрива, набъбва и започва да произвежда голямо количество слузни вещества и/или гной. При запушване на отвърстията, които свързват синусите и носната кухина, налягането в кухините се увеличава и това създава чувство за тежест и болка.
За инфекция на синусите говорим тогава, когато в тях проникват и започват да се разможават болестотворни микроорганизми. При обхващане от възпалителния процес на околносните кухини нерядко възникват болки в зъбите и челюстта, а в носа се появяват секрети.
Ако възпалението на синусите е обострено, болният е отпаднал, има главоболие и повишена температура, а секрецията от носа е засилена.
Стандартното лечение на синузита с антибиотици много често дава разочароващи резултати и това налага да се прибягва към пункции (да не говорим за алергизиращото
действие и страничните ефекти на повечето от антибиотичните препарати). Но дори и след тяхното провеждане нерядко възпалителният процес хронифицира и продължава дълги години с периоди на обостряне и на временно подобрение.
Хомеопатията предлага съвсем друг поход. Хомеопатичната терапия е съобразена с индивидуалните особености на организма и с особеностите на протичане на възпалителния процес във всеки конкретен случай. Тя стимулира организма да мобилизира своите резерви и да се справи сам с болестта. Друго голямо предимство на хомеопатичното лечение е абсолютната му безвредност и липсата на каквито и да било странични действия.
Ето някои от най-често използваните хомеопатични медикаменти за лечение на синузит :
- “Kalium bichromicum” в разреждане 9 или 15СН – 3 – 4 пъти дневно по 5 гранули. Той е подходящ при гнойни жълтозелени, гъсти секрети, в които понякога може да има кръвенисти жилки. Често е налице усещане за тежест и натиск в основата на носа. Оплакванията се влошават след сън и при студено и влажно време, а при затопляне намаляват.
- “Hydrastis canadensis” в разреждане 9 или 15СН – 3 – 4 пъти дневно по 5 гранули. Този медикамент също се прилага при наличие на жълтеникави, лепкави секрети. В топло време носът е запушен. Нерядко е налице и общо влошаване на състоянието.
- “Hepar sulfur” в разреждане 9 или 15СН – 3 – 4 пъти дневно по 5 гранули. Това хомеопатично лекарство се използва почти винаги при наличие на остри гнойни процеси, съпроводени с болезненост и с усещане на пулсиране.
- “Mercurius solubilis” в разреждане 9 или 15СН – 3 – 4 пъти дневно по 5 гранули. Използва се при зеленикава гнойна секреция от носа и обилно слюноотделяне, съпроводени от лош дъх в устата, втрисане и болки в костта.
- “Cinnabaris” в разреждане 9СН – 3 – 4 пъти дневно по 5 гранули. Най-често се прилага при фронтален синузит с болки в основата на носа и над очите и със зачервяване на последните.
- “Lachesis mutus” в разреждане 9 СН, 3 – 4 пъти дневно по 5 гранули. Неговата употреба е оправдана при наличие на силни болки в областта на възпаления синус, дължащи се на прекратяване на гнойната секреция или на невъзможност за нейната евакуация.
Съществуват още много хомеопатични медикаменти, които могат да бъдат използвани при остър или хроничен синузит. Техният подбор, степента им на разреждане и честотата на приемите са строго индивидуални, при всеки конкретен пациент и това налага задължителен преглед при лекар-хомеопат.
Откъс от книгата „Хомеопатично лечение за деца и тийнейджъри”