Новини
КАК ДА СИ ПОМОГНЕМ ПРИ АЛЕРГИЯ КЪМ ЦВЕТНИЯ ПРАШЕЦ /ПОЛИНОЗА
- Детайли
- Публикувана на 2020-05-27
Полените представляват микроскопични клетки от цъфтящи растения. Те изобилстват във въздуха през определен период от годината, обикновено между февруари и октомври. Може да развиете поленова алергия след 3-4 годишна възраст, като по-често се среща при хора, които имат близки с алергии, както и при хора с вродена свръхчувствителност /атопия/.
Водещо значение за алергизирането имат полените на ветроопрашващите се растения – треви и дървета. Те могат да се пренесат от вятъра далеч от мястото им на образуване. Замърсената с димни газове, озон, азотни окиси, пушек и сажди атмосферата на градската среда променя структурно поленовото зърно. Тази модификация повишава вероятността при хората за алергизиране към определен растителен вид. Климатичните промени могат да удължат присъствието на полените във въздуха и те да се появят по необичайно време. Хората с поленова алергия трябва да го имат предвид, провеждайки профилактика и лечение.
Симптоми на алергията
Тежестта на проявите зависи от съдържанието на полени във въздуха, което е най-високо при слънчево, сухо и ветровито време. Оплакванията могат да започнат като дразнене и сърбеж в очите, носа и гърлото, подпухнало лице, оточни лигавици чести кихавици, сълзене от очите, обриви по откритите кожни участъци, влезли в контакт с полените. В по-тежки случаи се появявя суха дразнеща кашлица, последвана от задух и бронхиален спазъм.
Практични съвети.
В периода на цъфтеж е желателно, когато е слънчево, сухо и ветровито, да се ограничи престоят навън. Дрехите е добре да не се простират на открито. При излизане на разходка е препоръчително да се обличаме в естествени материи, защото полиестерът привлича повече полените. Когато сме в автомобила, не бива да се отварят прозорците и да се включва климатика. Ако се налага да бъдем продължително време на открито, е добре често да наплискваме очите и лицето си с хладка вода – така механично се отмива голяма част от алергените и се успокояват симптомите на възпаление.
Поставената пред вратата на дома влажна изтривалка ще задържи до 50% от полените, полепнали по обувките ни. Тъй като тичинковият прашец попада по кожата, косата, дрехите и обувките, след прибиране у дома е добре да вземем душ и да се преоблечем. Важно е да не оставяме в дневните и спални помещения облеклата, с които сме били навън. Ако внесем полени в жилището, оплакванията ни ще продължат. Когато настъпи периодът на обостряне на поленовата алергия, бихте могли да използвате почивните си дни за отдих в планината или край морето, изобщо някъде, където цъфтежът на този растителен вид, към който сте алергични, все още не е настъпил.
При прояви на алергия е добре да имаме предвид, че:
- Острите или хронични инфекциозни огнища, опаразитяването, връщането на стомашно съдържимо към хранопровода (гастроезофагеален рефлукс) и други болести на храносмилателната система и носната полипоза могат да утежнят алергичния процес и затова трябва своевременно да се лекуват.;
- Тютюнопушенето /включително и пасивното/, престоят в замърсена околна среда /дразнещи газове, микрочастици, прах/, ниските температури, резките температурни промени, повишена влажност на въздуха могат да провокират алергични реакции.
- Алкохолните напитки увеличават риска от проява на алергия пропорционално на поетата доза, тъй като съдържат хистамин, който е основното вещество отключващо алергичната реакция.;
- Стресът провокира производството на вещества, отключващи или засилващи алергията.
Когато подозираме алергия към полени, винаги си струва да посетим специалист – алерголог. Подробната анамнеза и направените изследвания ще уточнят конкретните причинители на дискомфорта ни и други провокиращи фактори. Точната диагноза е важна с оглед избягване по възможност на контакта с алергена, както и влиянието на допълнителни фактори. Когато знаем времето на цъфтеж на конкретния растителен вид, ще можем да преценим кога да започнем медикаментозна профилактика /1 - 2 месеца преди това/.
Конвенционално лечение
Конвенционалната медицина използва за потискане на алергията различни по структура и механизъм на действие медикаменти – антихистамини, кортикостероиди, блокери на левкотриеновите рецептори, стабилизатори на мастоцитната мембрана, имуносупресори. Специфичната десенсибилизация е дълъг лечебен процес, често продължаващ 3-5 години. При нея в организма на пациента по схема се вкарват алергени в покачващи се дози, задължително под наблюдение от специалист, както и с готовност за лечение в случай на евентуална силна реакция. Този метод позволява постепенното привикване към алергизиращия агент и избягване реакцията на свръхчувствителност. Много добри резултати има в 60-70% от случаите с проявена алергия към домашен прах, някои полени и отрови на някои насекоми. При деца под 5-годишна възраст няма данни за ефективност на метода.
Хранене и алергии
Хранителният режим е от значение при хора, склонни към алергични реакции. За някои витамини, както и пробиотиците е известно, че засилват устойчивостта към алергените. Хранете се разнообразно, включвайте редовно в менюто си храни, съдържащи витамин А, C и E, а също и калций, магнезий и др. Засилващи устойчивостта към алергените полезни съставки се съдържат в зеления чай, маслото от черен кимион, зелените и листните зеленчуци и копривата. Достъпни са също хранителни добавки, чийто комбиниран състав повишава противоалергичната ни защита. Такава хранителна добавка е „Антиалергия Фитолек“.
Съдържащите се в нея, калций, магнезий, витамин С, витамин Д, витамин В6, цинк и ненаситени мастни киселини стимулират собствената противоалергична защита на организма, без това да е свързано със страничните действия на противоалергичните лекарства. Нещо повече, съставът на „Антиалергия Фитолек“ прави тази хранителна добавка много подходяща за хора с проблемна кожа, понижен имунитет и/или за такива, намиращи се под въздействие на стрес.
Алтернативни методи
Алтернативни методи, успешно засилващи противоалергичната защита, са акупунктурата, акупресурата, хомеопатията
Хомеопатичният лечебен метод подхожда комплексно към организма на пациента. Той позволява едновременно да се въздейства успешно както на острите симптоми, така и на фактори, отключващи и/или поддържащи алергията /стрес, полени/. Назначаването на теренно /основно/ лекарство фино стимулира реакцията организма към по-дълги периоди без оплаквания и като цяло подобрява същестествено качеството на живот на болния. Голямо предимство на хомеопатията е, че тя стимулира собствената противоалергична защита на организма, без това да е свързано със страничните и токсични ефекти на лекарствата, потискащи алергичната реакция. Това прави хомеопатията изключително подходяща за лечение на деца, а също и на бременни и кърмещи жени.
Повече за алергиите можете да прочетете, като посетите www.zaalergiite.com
Д-р Райна Жейнова, педиатър-хомеопат, МЦ „Фитолек“, www.phytolek.com